Fletë Lavdërimet e mjekëve

E Diel, 15 Korrik 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Duke parë çmime dhe pllakata mbi mure në zyrat e mjekëve pacienti që shkon të vizitohet sikur ndjehet i sigurt. Por duhet të ndodhë kjo? Sepse edhe fletë lavdërimet nuk janë krijuar të barabarta.

Për shembull, gjatë një hetimi nga rrjeti televiziv amerikan ABC, doli se dr. Mark Silverberg në Çikago – u zgjodh kohët e fundit si një nga dentistët më të mirë të vendit nga “Këshilli kërkimor i Konsumatorëve“.

Tingëllon si nder i madh. Por ka një problem. Dr. Silverberg në fakt është anestezist. Pas kursit për dentist ai shkoi në shkollë mjekësore, por kjo ndodhi 20 vjet më parë.

“Është turp”, thotë ai, “që unë të nderohem si dentist, kur nuk kam punuar si stomatolog asnjë ditë në jetën time.”

Por mjekë të tjerë krenohen me çmime a fletë lavdërime të tilla, duke i publikuar ato edhe në faqet e tyre internetike.

Por si i marrin ata këto çmime?

Kompania “Këshilli kërkimor i Konsumatorëve” fillimisht u dërgon mjekëve urime për arritjet e tyre. Nga kjo, mjekët inkurajohen për të blerë pllakata që kushtojnë deri në 500 dollarë dhe i vendosin në mure, vende të dukëshme mbi tryezat e tyre të punës.

Gjatë një vizite në faqen elektronike të “Këshillit kërkimor të Konsumatorëve” u zbulua se në krye të listës së mjekëve më të mirë kishte edhe nga ata që ishin disiplinuar nga komisioni mjekësor në shtetet ku punonin. Madje mes mjekëve më të mirë ndodhej emri i doktor Conrad Murray, i dënuar për vdekjen e këngëtarit të njohur Michael Jackson. Gjithashtu emri i doktor Earl Bradley, i dënuar për pedofili, ndodhej aty si një nga mjekët më të mirë pediatër.

Rrjeti ABC u përpoq të kontaktonte pronarët e faqes eletronike “Këshilli kërkimor i Konsumatorëve”, po pa sukses.

Dhe mësimi i përgjithshëm është; kur vjen puna për të zgjedhur mjekun tuaj, mendoni – jo të gjitha nderet janë të merituara.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2012
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031