Për ata që punojnë natën

E Premte, 27 Korrik 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një studim i ri mund të jetë paralajmërim i hershëm për ata që punojnë në orët e vona.

Dihet prej kohësh që puna natën dhe në turne të parregullta prish ritmet natyrore të trupit.

Mjekët prej kohësh e kanë lidhur punën natën me një rrezik më të madh për;

– Presion të lartë gjaku

– Kolesterol të lartë (dhe)

– Diabet

Tani, një studim në revistën mjekësore britanike e shton këtë listë.

Shkencëtarët shqyrtuan të dhënat e mbledhura nga më shumë se dy milionë njerëz dhe zbuluan se puna me turne lidhej me sëmundje vaskulare përfshi goditje në zemër dhe në tru.

Puna në ndërresën e natës shoqërohej me rritjen 40 për qind të rrezikut për të gjitha zhvillimet koronare duke përfshirë;

– Goditje në zemër

– Vdekje nga një goditje në zemër (dhe)

– Shtrim në spital për sëmundje të zemrës

Në përgjithësi, puna me turne u shoqërua me;

– 23 për qind rritje të rrezikun nga sulmi në zemër (dhe)

– 5 për qind rritje të rrezikut për goditje në tru

Autorët e studimit thonë se personat që punojnë natën duhet të tregohen të kujdesshëm për të pakësuar a modifikuar faktorë të tjerë të rrezikut siç janë pirja e duhanit dhe presioni i lartë i gjakut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2012
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031