Për dhe kundër analizës PSA

E Martë, 31 Korrik 2012
Leave a comment

Asatrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një metodë për zbulimin e kancerit të prostatës është analiza P-S-A (Prostate-Specific Antigens).

PSA ka qenë një procedurë standarde për vite, por kohët e fundit vlera e saj është vënë në dyshim. Disa studime kanë sugjeruar se analiza PSA mund të bëjë më shumë dëm se mirë.

Studimi i ri më i fundit botuar në revistën ‘Cancer”,  shqyrton se si shumë kancere në prostat nuk mund të zbulohen pa analizën PSA, deri kur arrijnë shkallën e avancuar.

Shkencëtarët kalkuluan se në vitin 2008 do të kishin ndodhur 23 mijë raste të kancerit të prostatës në fazë të avancuar nëse pacientët nuk do të kishin bërë këtë analizë. Në vitin 2008 u diagnostikuan vetëm 8 mijë raste me kancer të fazës së vonë.

Autorët nuk llogaritën rreziqet e analizës PSA. Edhe kështu, ata arrijnë në përfundimin se pa analizën PSA më shumë njerëz do të rezultojnë me kancer të avancuar të prostatës. Kritikët thonë se ky studim është një raund i fituar nga përkrahësit në ndeshjen me kundërshtarët e analizës PSA.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2012
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031