Showing Archived Posts

A freskojnë ventilatorët?

E Shtunë, 14 Korrik 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ventilatorët elektrikë gjejnë përdorim të gjerë veçanërisht në kohë vere. Këto pajisje, portative ose të fiksuara në tavan,shihen si të efektshme nga të moshuar që mundohen nga vapa, apo njerëz që nuk e durojnë atë, djersiten, por nuk kanë kushte ose s’janë në gjendje të përballojnë koston e ajrit të […]

Posted in Uncategorized

A freskojnë ventilatorët?

E Shtunë, 14 Korrik 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ventilatorët elektrikë gjejnë përdorim të gjerë veçanërisht në kohë vere. Këto pajisje, portative ose të fiksuara në tavan,shihen si të efektshme nga të moshuar që mundohen nga vapa, apo njerëz që nuk e durojnë atë, djersiten, por nuk kanë kushte ose s’janë në gjendje të përballojnë koston e ajrit të […]

Posted in Uncategorized

Zbulim; mutacion i rrallë gjenetik mbrojtës nga Alzheimeri

E Shtunë, 14 Korrik 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Studimi i një mutacioni të rrallë gjenetik që i mbron njerëzit ndaj sëmundjes Alzheimer ofron dëshminë më të fortë deri tani se nivelet e tepruara të një substance normale të trurit, beta amyloid, janë një forcë shtytëse në sëmundje. Këto rezultate forcojnë shpresat se ilaçet anti-amyloid tashmë në zhvillim mund […]

Posted in Uncategorized

Program kompjuterik kundër autizmit

E Premte, 13 Korrik 2012
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Autizmi, ose paaftësia e një fëmije për të kuptuar dhe komunikuar me njerëzit e tjerë, është një pengesë gjatë gjithë jetës dhe shpesh e pakapërcyeshme. Në Spanjë, një grup mjekësh psikiatër dhe shkencëtarë programesh kompjuterikë kanë zhvilluar një program që ata thonë se mund të ndryshojë në mënyrë dramatike jetën […]

Posted in Uncategorized

Program kompjuterik kundër autizmit

E Premte, 13 Korrik 2012
3 comments

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Autizmi, ose paaftësia e një fëmije për të kuptuar dhe komunikuar me njerëzit e tjerë, është një pengesë gjatë gjithë jetës dhe shpesh e pakapërcyeshme. Në Spanjë, një grup mjekësh psikiatër dhe shkencëtarë programesh kompjuterikë kanë zhvilluar një program që ata thonë se mund të ndryshojë në mënyrë dramatike jetën […]

Posted in Uncategorized

Fundjava, koha më e keqe për goditje në tru

E Mërkurë, 11 Korrik 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Duket befasuese, por shanset për t’u shëruar ose për të mbijetuar një goditje në tru, afektohen nga koha kur ndodh.

Posted in Uncategorized

Analizë gjenetike paralindjes duke përdorur vetëm gjakun e nënës

E Enjte, 05 Korrik 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një analizë e re e bën më të lehtë për të përcaktuar shëndetin e fetusit. Kjo shihet si një mënyrë për të trajtuar problemet shëndetësore në një fëmijë të palindur, por gjithashtu ngre pyetje etike. Megjithatë, prindërit duan të dijnë – A do të lindin fëmijët e tyre të shëndetshëm?

Posted in Uncategorized

Analizë gjenetike paralindjes duke përdorur vetëm gjakun e nënës

E Enjte, 05 Korrik 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Një analizë e re e bën më të lehtë për të përcaktuar shëndetin e fetusit. Kjo shihet si një mënyrë për të trajtuar problemet shëndetësore në një fëmijë të palindur, por gjithashtu ngre pyetje etike. Megjithatë, prindërit duan të dijnë – A do të lindin fëmijët e tyre të shëndetshëm?

Posted in Uncategorized

Vitamina D zvogëlon pak rrezikun e thyerjes së kockave

E Mërkurë, 04 Korrik 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për vitaminën D flitet shpesh – veçanërisht nëse ajo përmirëson shëndetin e kockave.

Posted in Uncategorized

Vitamina D zvogëlon pak rrezikun e thyerjes së kockave

E Mërkurë, 04 Korrik 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Për vitaminën D flitet shpesh – veçanërisht nëse ajo përmirëson shëndetin e kockave.

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2012
M T W T F S S
« Jun   Aug »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031