Aksidente në rritje nga ecja e hutuar

E Mërkurë, 01 Gusht 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Raportet nga dhomat e urgjencës në spitalet amerikane tregojnë se trajtimet për rastet e lëndimeve si pasojë e ecjes pa vemendje në rrugë janë 4 fishuar gjatë 7 vjetëve të fundit.

Raportet e botuara i hedhin një vështrim më të thellë rrezikut të ecjes së hutuar që zyrtarë të qeverisë dhe ekspertët e sigurisë thonë se është një problem në rritje. Zyrtarët besojnë se këto raste shpesh kalojnë pa u raportuar.

Vitet e fundit është vënë re një shtim i vdekjeve dhe plagosjeve të këmbësorëve në akisdente në trafik, por nuk ka të dhëna të sakta të regjistruara që të tregojnë se ata kanë qenë të hutuar pas pajisjeve elektronike ndërsa ecnin rrugës.

Gjithashtu, ndonjë studim i mirëfilltë ende nuk është bërë. Shumë shtete amerikane e kanë shpallur të paligjëshme përdorimin e pajisjeve elektronike të komunikimit gjatë ngarjes së makinës. Mos duhet të ndalohen ato edhe për këmbësorët në rrugë?!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

August 2012
M T W T F S S
« Jul   Sep »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031