Shikimi dhe rrëzimet mes të moshuarve

E Mërkurë, 01 Gusht 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Studimi i botuar në revistën e shoqatës amerikane të mjekësisë vendos një lidhje midis shikimit dhe rrëzimeve mes të moshuarve. Studimi tregon se operimi i perdes së syrit ose kataraktës, mund të shpëtojë jetën e tyre.

Njerëzit e moshuar që bien dhe thyejnë një kockë shtojnë rrezikun e vdekjes.

Dobësimi i shikimit është identifikuar si faktor rreziku në rrëzimet që shkaktojnë fraktura.

Edhe perdja e syrit është fajësuar për 49 për qind të thyerjeve që shkaktohen nga rrëzimi si pasojë e dobësimit në shikim.

Duke marrë në shqyrtim persona 65 vjeç e sipër, autorët e studimit vunë re një pakësim 0.2 për qind në rrezikun e frakturës së kockave të legenit tek personat pas operimit të perdes së syrit, në krahasim me ata që nuk i ishin nënshtruar një operacioni të tillë.

Dhe efekti pozitiv ishte më i theksuar mes personave 80 – 85 vjeçarë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

August 2012
M T W T F S S
« Jul   Sep »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031