Që pesha e humbur të mos kthehet

E Premte, 02 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Dihet se shumë dieta ndihmojnë për të rënë nga pesha, por sfida është që pesha e humbur të mos kthehet.

Shkencëtarët në qëndrën Stanford për kërkime në fushën e parandalimit të sëmundjeve sugjerojnë se njerëzit duhet të dijnë se si t’i shmangin kilogramët e humbur para se t’i humbin ato.

Studiuesit thonë se pasi bien nga pesha, njerëzit kanë prirje për të hequr dorë nga ndryshimet e bëra në stilin e jetesës gjatë dietës me ushqime të shëndetëshme dhe ushtrime fizike  – ndoshta të kënaqur me veten dhe me atë që kanë arritur fizikisht.

Studimet kanë treguar se brenda vitit të parë pas ndërprerjes së një dietës, njerëzit  vënë përsëri 30% deri 50% të peshës humbur.

Shkencëtarët donin të dinin nëse njerëzit mund të mësohen se si t’a ruajnë peshën e humbur.

Ata shqyrtuan gjendjen e 267 grave mbipeshë dhe tepër mbipeshë për 28 javë, duke i ndarë në dy grupe.

Një grup shpenzoi 8 javët e para për të mësuar aftësitë e ruajtjes së peshës së humbur.

Grupi tjetër u përqëndrua në humbjen e peshës dhe shpenzoi 8 javët e fundit për të mësuar se si t’a ruante peshën e humbur.

Në fund të 28 javëve, gratë në të dy grupet kishin humbur 10 kilogram të peshës trupore.

Një vit më vonë, gratë e grupit të parë kishin rifituar mesatarisht vetëm 1 kilogram nga pesha e humbur, ndërsa gratë e grupit tjetër kishin rifituar rreth 4 kilogram.

Pra, sa më të informuar para fillimit të dietës, aq më pak gjasa që kilogramët e humbura të kthehen.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2012
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930