Dimri dhe goditjet në zemër

E Diel, 11 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Për të shpëtuar nga bora e shiu i ftohtë, shumë njerëz parapëlqejnë rajonet me klimë të ngrohtë. Por një studim i ri thotë se ata mund t’i shmangen të ftohtit por jo goditjeve në zemër.

Studimi i paraqitur në Shoqatën Amerikane të Zemrës, shqyrtoi çertifikatat e vdekjeve nga 7 zona të Shteteve të Bashkuara ku klima varion nga e ftohta në të ngrohtë.

Autorët zbuluan se numri i vdekjeve nga të gjitha shkaqet përfshi sëmundjet kardiovaskulare, gjatë dhjetorit dhe janarit ishin njësoj të larta në të gjitha rajonet, pavarësisht nga klima. Ata vunë re se në çdo zonë klimatike kishte një rritje 18 për qind të vdekjeve në dimër; dhe një rënie 10 për qind në verë. Në pranverë, vdekjet fillonin të pakësoheshin dhe në vjeshtë fillonin të shtoheshin.

Studimi sugjeron se diçka tjetër, përveç temperaturës, luan rol në këtë çështje.

Gjatë dimrit, thonë ata, ditët janë më të shkurtra, me më pak diell, dhe njeriu merr më pak vitamin D, burimi kryesor i së cilës është Dielli. Po ashtu, gjatë dimrit njerëzit kryejnë më pak veprimtari fizike, pasi nga të ftohtit priren të qëndrojnë brenda.

Por pavarësisht nga klima, njerëzit ka më shumë gjasa të vdesin nga problemet në zemër gjatë dimrit sesa gjatë verës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2012
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930