Alergjia dhe Erëzat

E Mërkurë, 14 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Erëzat i japin shije ushqimit, por ato edhe mund të dëmtojnë shëndetin. Dhe ja pse:

Një studim i paraqitur në Shoqatën Amerikane të Alergjive, Astmës dhe Imunologjisë thotë se 2 për qind e të gjitha alergjive ushqimore shkaktohen nga erëzat.

Dhe alergjia nuk është çështje e lehtë. Ajo e detyron personin të mbajë një dietë të rreptë, prek cilësinë e jetës dhe në raste ekstreme mund të shkaktojë edhe kequshqyerje.

Por edhe problemi me erëzat nuk është i lehtë. Ato janë të vështira të shmangen pasi në etiketat e ushqimeve nuk shënohen si të pranishme.

Administrata amerikane për kontrollin e cilësisë së ushqimeve ende nuk e sheh të nevojshëm identifikimin e erëzave në ushqime.

Dhe erëza nuk janë vetëm në ushqime.
Ato gjithashtu përdoren gjerësisht në kozmetikë dhe produkte dentare.

Një problem tjetër – shumë njerëz nuk e dinë se janë alergjikë nga erëzat sepse kjo lloj alergjie nuk mund të përcaktohet me anë të ndonjë analize. Prandaj, eksertët këshillojnë se mënyra më e mirë për të parandaluar një alergji nga erëzat mund të jetë pakësimi i konsumit të tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2012
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930