Pijet “5 Hour Energy”

E Shtunë, 17 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Mes shkencëtarëve, nuk është më e debatueshme që kafeina mund të jetë problematike dhe madje e rrezikshme nëse konsumohet në sasi ekstreme. Por a mund të jetë ajo vdekjeprurëse?

Administrata amerikane e Ushqimeve dhe Barnave (FDA) po heton rastet e mbi 10 personave që kanë vdekur pas marrjes së pijes së energjisë e njohur si “5 Hour Energy” qe kanë përmbajtje të lartë kafeine deri në 60 miligram. Gjatë katër vjetëve të fundit janë konstatuar gjithsej 13 vdekje dhe 33 raste të shtrimit në spital.

Kompania e prodhimit të kësaj pije shet deri në 2 milionë shishe në ditë. Zyrtarët e saj thonë se nëse me pijen “5 Hour Energy” nuk abuzohet, ajo nuk dëmton. Por ekspertët thonë se pije me një përqindje kaq të lartë kafeine duhen hequr nga tregu. Një shishe “5 Hour Energy” është e barabartë me 6 shishe koka-kola ose dy kanaçe “Red Bull” apo dy filxhanë të mëdhenj me kafe.

Ekspertët thonë se pijet e energjisë përbëhen nga një numër substancash dhe kafeina i bën ato edhe më energjike. Një prej substancave në “5 Hour Energy” është edhe “tauterine”, që shkencëtarët e quajnë kafeinë me fuqi amino acidi ose kafe “fuqi-turbo”. Gjithësesi, eskpertët rekomandojnë jo më shumë se 2 shishe “5 Hour Energy” në ditë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2012
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930