Festë e dhimbje…koke

E Premte, 23 Nëntor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Pa dyshim, festat janë gëzim. Por ato sjellin vërtetë edhe dhimbje koke. Dhimbjen kryesore e shkakton pazari, blerja e ushqimeve, plotësimi i listave të dhuratave, lodhja.

Një tjetër keqbërës? Ngrënia dhe pija e tepruar, ngritja e dollive pa fund e me fund me verë e alkohol.

Edhe era e rëndë e qirinjëve që digjen, aromat e luleve të ndryshme, mund të shkaktojnë dhimbje koke.

Prishja e orarit të gjumit, nxitimet për të plotësuar çdo plan për ditën e festave, përgatitja e ushqimeve, shtrimi i tryezave,  shpenzimet – të gjitha këto shkaktojnë dhimbje koke e stres.

Megjithatë, gëzimi është më i madh dhe shumë njerëz dhimbjet i ndjejnë pas festave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2012
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930