Kombinimi i kalciumit me vitaminë D – pasoja jo të mira

E Martë, 11 Dhjetor 2012
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Studimet e kaluara kanë treguar se vitamina D mund të mbrojë kundër humbjes së kujtesës dhe dobësimit të trurit.

Një studim në “Journal of the American Geriatrics Society” morri në shqyrtim 2 mijë gra me moshë mesatare 71 vjeç, të cilave iu dhanë 400 njësi ndërkombëtare (IU*) vitaminë D dhe 1000 miligram kalcium, për çdo ditë për 8 vjet.

Rezultatet treguan se këto gra patën dëmtime njohëse dhe humbje të konsiderueshme kujtese – me të njëjtin ritëm me një grup tjetër grash të cilat kishin marrë placebo.

Autorët e studimit thonë se në këtë rast ata mësuan se kombinimi i kalciumit me vitaminën D mund të kenë efekte kontradiktore. Pra, tani atyre u duhet një studimi më përcaktues – për të provuar efektet e niveleve të larta vetëm të vitaminës D, pasi ka kohë që shumë ekspertë u rekomandojnë pacientëve të tyre doza më të larta me këtë vitaminë.

IU*

IU janë inicialet për “International Unit” – njësi ndërkombëtare – dhe përdoret për matjen e barnave dhe vitaminave.

IU është një sasi e biologjike që prodhon një efekt të veçantë biologjik, për të cilin është rëndë dakord të pranohet së një standard ndërkombëtar.

IU është e varur nga fuqia e substancës, dhe çdo ilaç ose vitaminë ka një substancë IU ndryshe për konvertim në miligram. Për shembull, 1000 IU e vitaminës C do të ketë një peshë ndryshe nga 1000 IU e vitaminës D.

Për sqarim rreth masës së ilaçit ose vitaminës, njerëzit zakonisht kontaktojnë farmacistët ose prodhuesit e vitaminës.

One response to “Kombinimi i kalciumit me vitaminë D – pasoja jo të mira”

  1. alfred says:

    faliminderit Astrit per shkrimet etua ne fushen e mjeksis , TE LUTEM BRENDA MUNDESIVE SHKRUAJ DICKA PER EMORAGJIN CELEBRALE NE TRU ;aka shanse nje njeri i goditur nga emoragjia celebrale ne tru ne FAZEN e PARE QE NUK KA HUMBUR LLOGJIKEN E PLOT DHE KOMUNIKIMIN ME AMBJENTIN TE SHEROHET : Natyrysht kjo ska lidhje me komentin eme siperm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2012
M T W T F S S
« Nov   Jan »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31