Hekuri shtesë dhe foshnjet nënpeshë

E Premte, 14 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Një lajm i mirë për foshnjet nënpeshë. Sipas një studimi të ri, një shtojcë e thjeshtë hekuri mund t’i ndihmojë në parandalimin e shumë problemeve në sjellje e njohje.

Foshnjet mund të merrni një nxitje të madhe nga hekuri shtesë. Kjo është gjetja e një studimi të raportuar online në revistën “Pediatrics”.

Foshnjet e lindura nën 2 kg e gjysmë dihet se janë rrezik më të lartë për të pasur problemeve njohëse dhe të sjelljes, në krahasim foshnjet e tjera në peshë normale. Gjasa të shumta janë që ata të kenë hekur të pamjaftueshëm në organizmin e tyre.

Shkencëtarët morrën në shqyrtimr 285 foshnje të lindër nënpeshën normale. Foshnjeve që iu dha hekur shtesë nga mosha 6 javë deri në 6 muaj kishin shumë më pak gjasa të prekeshin nga probleme njohëse e në sjellje në moshën 3 vjeç e gjysmë.

Shkalla e problemeve tek foshnjet që morrën hekur shtesë ishte e njëjtë me ato të foshnjeve që kishin lindur në peshë normale.

Autorët thonë se rezultatet e studimit të tyre mbështesin idenë se foshnjet e lindura nënpeshën normale duhet të përfshihen në programet e marrjes së hekurit shtesë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2012
M T W T F S S
« Nov   Jan »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31