Mbipesha dhe depresioni, shkaktarë të gjendjes së përgjumur gjatë ditës

E Diel, 16 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikë

Gjendja e përgjumur gjatë ditës po bëhet një dukuri gjithnjë e më e përhapur.

Shkencëtarët në universitetin shtetëror të Pensilvanisë (Penn State) shqyrtuan rreth 1 mijë e 700 të rritur dhe arritën në përfundimin se obeziteti dhe stresi emocional janë shkaqet kryesorë të “epidemisë” së tanishme të gjendjes së përgjumur dhe lodhjes gjatë ditës. Gjumi i pamjaftueshëm dhe apnea (pengim i frymëmarrjes gjatë gjumit) gjithashtu luajnë rol, dhe të dyja janë të lidhura me presionin e lartë të gjakut, sëmundje të zemrës, goditjet në tru, depresionin, diabetin, mbipeshën dhe aksidentet.

Epidemia e përgjumjes shkon paralel me epideminë e obezitetit dhe stresit psiko-social, thuhet në studim.

Në studim, 222 të rritur raportuan përgjumje të tepruar gjatë ditës dhe 7 vjet më vonë gjendja e tyre rezultoi mbipeshë. Rezultatet gjithashtu treguan edhe se tek individët të cilët humbën në peshë, përgjumja e tepruar u përmirësua.

Ky është studimi i parë që tregon se depresioni dhe mbipesha janë faktorë më të fortë të rrezikut për ri-kthimin e përgjumjes së tepëruar gjatë ditës.

Ashtu si gjumi i pamjaftueshëm dhe apnea, edhe gjendja e përgjumur gjatë ditës lidhet me rreziqe shëndetësore, duke përfshirë aksidentet në punë ose me makinë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2012
M T W T F S S
« Nov   Jan »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31