Në kërkim të një kure për depresionin

E Martë, 18 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Për herë të parë, shkencëtarët kanë gjetur prova se një kimikat në tru i quajtur glutamate është i lidhur me sjelljen vetëvrasëse. Kjo ofron një shpresë të re për përpjekjet për të parandaluar njerëzit nga marrja e jetës së tyre. Glutamate është një amino acid që dërgon sinjale mes qelizave nervore dhe ka qenë prej kohësh një i dyshuar në kërkim të shkaqeve kimike të depresionit.

Studimi i botuar në revistën Neuro-psycho-pharmacology, thotë se një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh në fushën e psikiatrisë eksperimentale kanë gjetur provën e parë se glutamate është më aktiv në trurin e njerëzve që përpiqen për vetëvrasje.

Kjo gjetje është e rëndësishme sepse tregon ekzistencën e një mekanizmi, por edhe sepse ofron një këndvështrim të ri për trajtimin e depresionit dhe vetëvrasjes. Për trajtimin e depresionit, shkencëtarët janë përqëndruar në një neuro-transmetues të quajtur serotonin, por pa shumë rezultat. Prandaj edhe studimi thekson se është e nevojëshme që fokusi në trajtimin e depresionit tani duhet të kthehet tek glutamate.

Autorët gjithashtu shpjegojnë përse studimet e mëparëshme e kanë parë inflamacionin në tru si një faktor rreziku për vetëvrasje. Ata gjetën se personat që tentojnë vetëvrasje kishin mbi dy herë më shumë  acid quinolinic në lëngun e shtyllës kurrizore, dhe se trupi prodhon acid quinolinic si pjesë e përgjigjes imune ndaj inflamacionit.

Barnat anti-glutamate janë ende në zhvillim, por së shpejti mund të ofrojnë një mjet premtues për parandalimin e vetëvrasjes. Në fakt, studimet e fundit klinike kanë treguar se metoda ketamine anestezion – e cila pengon dërgimin e sinjaleve glutamate mes qelizave nervore të trurit – është jashtëzakonisht efektive në luftimin e depresionit, edhe pse efektet e saj anësore e parandalojnë të përdoret gjerësisht sot.

Autorët e studimit thonë se mjekët duhet të jenë të vetëdijshëm se inflamacioni në tru është shkas i mundshëm për sjellje vetëvrasëse. Në të ardhmen, nga mostrat e gjakut të marra nga pacientët me inflamacione në tru mjekët mund të zbulojnë herët dhe të parandalojnë gjendjet depresive që i shtyjnë njerëzit në vetëvrasje. Prandaj është e rëndësishme që mjekët e kujdesit parësor shëndetësor dhe mjekët psikiatër të punojnë ngushtë së bashku për këtë çështje, thuhet në studim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2012
M T W T F S S
« Nov   Jan »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31