Sa kushton një alergji?

E Shtunë, 22 Dhjetor 2012
Leave a comment

Alergjia ushqimore mund të jetë e vështirë për një fëmijë dhe e kushtueshme për prindin.

Kostoja e një alergji ushqimore për një fëmijë në Shtetet  e Bashkuara është mesatarisht 4 mijë dollarë në vit, thuhet në një studim nga shkencëtarë pranë universitetit Northwestern në Çikago.

Ajo që duket e pazakontë është se është se shumica e kostos nuk vjen nga kujdesi i drejtpërdrejtë mjekësor, por nga prindërit të cilët kujdesen për fëmijën e tyre alergjikë.

Në raste të tilla, prindërve u duhet shpesh të ndryshojnë punën ose të punojnë me orar të reduktuar për t’u kujdesur mjaftueshëm për një fëmijë alergjik. Kjo u kushton atyre rreth 2500 dollarë në vit. Shumë prindër në sondazh thanë se atyre u ishte dashur të linin punën ose ishin pushuar nga puna për shkak të problemeve që lidheshin me alergjinë e fëmijëve të tyre.

Mbi të gjitha, studimi përllogarit se kostoja e përgjithëshme ekonomike e kujdesit për fëmijët alergjikë në Shtetet e Bashkuara kap shumën prej 25 miliardë dollarësh në vit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2012
M T W T F S S
« Nov   Jan »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31