Historia përballë zhvillimit

E Martë, 25 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Pak vetë e dinë se piramida e Keopsit dhe dy piramida të tjera në pllajën e Gizës në Egjipt për pak sa nuk u rrënuan qëllimisht rreth 170 vjet më parë.

Dhe ironia është se këto thesare të lashta e testamente të historisë së hereshme faraonike, do të flijoheshin si pjesë e një plani për të modernizuar Egjiptin. Sado e pa-konceptueshme sot kjo ide, sundimtari i Egjiptit në atë kohë e kishte seriozisht. Ai thoshte se me gurët e piramidave, kishte në plan të ndërtonte diga a pengesa për të shmangur përmbytjet e Nilit, që shkaktonin shumë fatkeqësi. Qëllimi i tij ishte humanitar, gjithësesi.

Ai gjithashtu njihet si hedhësi i bazave të Egjiptit si shtet modern. Sundimtari ishte shumë i rreptë dhe energjik. Shumë nga dëshirat e tij gjatë 44 vjetëve në pushtet (1805 – 1849) vartësit i merrnin si urdhëra – dhe shumë prej tyre u shndërruan në projekte të mëdha publike, duke përfshirë Kanalin e Suezit.

Por, piramidat shpëtuan; disa thonë për shkak të vështirësive finaciare, të tjerë mendojnë se sundimtari u plak dhe nuk kishte më energji si më parë. Por një shkrim në revistën Scientific Amerikan thotë se piramidat e Gizës nuk arritën të prisheshin, falë vonesave të qëllimshme nga inxhinjerët francezë pranë sundimtarit. Ata mendonin se prishja e piramidave do të ishte katastrofë përsa i përket trashëgimisë kulturore e historike botërore

Sundimtari ishte një ushtarak osman. Quhej Muhammad Ali, me prejardhje shqiptare, i cili më 1805 mori pushtetin në Egjipt, ku u caktua mëkëmbës i sulltanit, dhe mori gradën Pasha. Muhammad Ali Pasha kontrolloi vendin deri në vdekjen e tij më 1849, duke lënë pas një dinasti e cila qeverisi Egjiptit edhe për më shumë se një shekull.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2012
M T W T F S S
« Nov   Jan »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31