Njerëzit ende në zhvillim

E Shtunë, 29 Dhjetor 2012
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Kur është fjala për të ardhmen e njerëzimit, studime të reja sjellin dëshmi se forcat natyrore të evolucionit vazhdojnë t’i japin formë njerëzimit.

Të dhënat nga arkivat kishtare të gati 6 mijë finlandezëve, lindur mes viteve 1760 dhe 1849 treguan se pavarësisht se njerëzit ndryshuan rrënjësisht mjediset e tyre me sjellje të tilla si bujqësia, mënyrat e tyre të mbijetesës dhe riprodhimit, ishin të krahasueshme me ato të njerëzve të tjerë që nuk kishin kaluar në ndryshime të ngjashme.

Një studim në Universitetin e Stanfordit (SHBA) sugjeron gjithashtu, se me kalimin e kohës njerëzit po bëhen më pak inteligjentë, duke humbur forcën evolutive përsa i përket zgjuarsisë. Studimi thotë se ky proces ka filluar që me hapat e para të jetesës në vendbanime me popullsi të dendur disa mijëra vjet më parë.

Megjithatë, shkencëtarë të tjerë e kundërshtojnë këtë ide, duke vënë në dukje njerëz gjenialë të tillë si Stephen Hawking. Ata sugjerojnë se njerëzit nuk janë duke humbur inteligjencën, por po bëhen më të shumë-anshëm intelektualisht, duke përftuar dije a zgjuarsi shumë-llojëshe njëherësh.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

December 2012
M T W T F S S
« Nov   Jan »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31