Teknologji – dy rekorde në skaje të kundërta

E Martë, 01 Janar 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Shkenca dhe Teknologjia shënuan disa arritje në vitin 2012, edhe në sajë të njerëzve të gatshëm për të rrezikuar jetën dhe shëndetin e tyre. Austriaku Felix Baumgartner theu rekord në hedhjen me parashutë nga një lartësi prej 39 kilometrash mbi sipërfaqen e Tokës. Rrënia e tij kishte një shpejtësi supersonike para se të prekte tokën në juglindje të shtetit amerikan New Meksiko. Misioni i Baumgartnerit gjithashtu vendosi rekord të ri për fluturim me balonë. Gjatë një periudhe prej 20-minutash të rrënies ai arriti një shpejtësi prej 1343 klimometrash në orë.

Në ekstremin tjetër, regjisori i njohur James Cameron u bë aquanauti i  parë që udhëtoi i vetëm në thellësi ujore, duke u zhytur 11 kilometra nën sipërfaqen e Oqeanit Paqësor. Me skafin e tij të posaçëm, Cameron kreu 7 orë udhë vajtje-ardhje nënujë, dhe shpenzoi 3 orë në fund të oqeanit për të mbledhur mostra detare; organizma  mikrobiologjike, biologjike, astrobiologjike, si dhe kreu kërkime e studime gjeologjike dhe gjeofizike të shtresave nënujore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2013
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031