Marrëdhënet afektohen nga një ndryshim gjenetik

E Diel, 06 Janar 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

geneticsKa, natyrisht, shumë arsye pse një person mund të ketë probleme në marrëdhëniet bashkëshortore, por është hera e parë që ndryshimi i një gjeni të veçantë lidhet me atë se si njerëzit sillen me njëri tjetrin.

Kohët e fundit, shkencëtarët në Institutin Karolinska, Suedi, zbuluan një lidhje midis një gjeni të veçantë dhe marrëdhënieve mes njerëzve. Rezultatet, të cilat u paraqitën në revistën shkencore PNAS, mund të çojnë në një kuptim më të mirë të problemeve të tilla si autizmi dhe fobia sociale.

Shkencëtarët mblodhën të dhëna nga shqyrtimi i mbi 550 binjakëve dhe partnerëve apo bashkëshorteve të tyre. Gjeni që ata studiuan shifrohet për një nga receptorët vasopressin – hormon që gjendet në trurin e njeriut dhe në pjesën më të madhe të gjitarëve. Shkencëtarët zbuluan se burrat që kanë një ose dy kopje të variantit të gjenit ‘allele 334’, shpesh sillen ndryshe në marrëdhënie me grate e tyre, krahasuar me burrat që nuk kanë këtë variant gjeni.

Prania e ‘allele 334’, që shkencetarët e quajnë edhe “gjeni i pabesisë”, tregoi se sa lidhje të forta një person mendonte se kishte me partnerin e tij. Burrat me dy kopje të ‘allele 334’ kishin dy herë më shumë gjasa për krizë martesore, në krahasim me ata tek të cilët ky gjen mungonte. Prania e gjenit ‘allele 334’ ndikonte edhe në perceptimin e këtyre marrëdhënieve nga grate. Për shembull, gratë e martuara me burrat që kishin një ose dy kopje ‘allele 334’ ishin, mesatarisht, më pak të kënaqura me marrëdhëniet e tyre sesa gratë e martuara me burrat të cilët nuk kishin ‘allele 334’.

Studimi paralajmëron se efekti i variacionit gjenetik ‘allele 334’, në këtë rast është relativisht modest, dhe kjo nuk mund të përdoret për të parashikuar me saktësi ndonjë të vërtetë se si dikush do të sillet në një marrëdhënie në të ardhmen.

Autorët e studimit shpresojnë se njohja më e madhe e efektit të vasopressinit në marrëdhëniet njerëzore një ditë do t’u japë një kuptim më të mirë shkencor shkaqeve të sëmundjeve të karakterizuara nga probleme me ndërveprim social, të tilla si autizmi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2013
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031