Te lutem, pak hipokrizi

E Enjte, 17 Janar 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zeri i Amerikes

Kindness

Shumë flitet mbi përfitimet nga e qeshura. Studimet tregojnë se të qeshurit shkakton ndryshim të pavullnetshëm perceptimi. E qeshura cilësohet si një nga sjelljet pozitive më ndikuese, prandaj njeriu nuk duhet të jetë medoemos në humor për të buzëqeshur, dhe as për të bërë mirë. E qeshura, si akt ndikimi pozitiv, që s’ka nevojë për gjë tjetër (e njëjta, në kahun negativ, vlen për buzët e shtrënguara), duket se përbën të vetmin aspekt të sjelljes ku për hir të së mirës, pranohet paradoksi apo hipokrizia.

E qeshura mund të përmirësojë edhe zërin. Në gjendje shpirtërore e tensionuar, kur bie telefoni, buzëqeshja rekomandohet për të krijuar përshtyje të mirë në anën tjetër të receptorit.

Por e qeshura nuk sjell vetëm përfitime marrëdhëniesh shoqërore. Ajo gjithashtu qetëson rrahjet e zemrës dhe ul stresin. Ashtu si gëzimi është shpesh burimi buzëqeshjeje, nganjëherë buzëqeshja mund të jetë burim gëzimi.

Shprehja e fytyrës ndikon gjendjen shpirtërore. Në psikologji ekziston një teori e quajtur “fytyrë reaguese” ose teoria e afektimit (ndikimit), sipas së cilës shprehja e pavullnetshme e fytyrës jep informata të mjaftueshme rreth gjendjes emocionale.

Studimet kanë provuar se shprehja e fytyrës ndikon sjelljen, madje edhe biologjinë e personit. Një numër studimesh mbështesin këtë ide, ndërsa ndryshime shkaktuar nga emocionet u përjetuan nga pjesëmarrësit të cilët ishin udhëzuar të krijonin shprehje të caktuara në fytyrat e tyre. Një personi, p.sh., iu kërkua për të imituar një fytyrë të zemëruar dhe tek ai u vunë rritje fluksi të gjakut në venat e duarve dhe këmbëve, sic ndodh edhe tek personat vërtet në zemërim. Kur pjesëmarrësve në studim iu kërkua të buzëqeshnin, kjo shkaktoi ndjeshmëri a perceptim të secilit për personin tjetër.

Mos kjo do të thotë se njeriu duhet të shtiret? Edhe një buzëqeshje hipokrite mund të përmirësojë deri-diku gjendjen shpirtrore, por nuk e kuron dot atë. Që një problem të zgjidhet, duhet shtruar hapur dhe hapje do të thotë sinqeritet. Megjithatë, lufta me stresin a ndjenjat e zymta përbëhet nga shumë beteja dhe buzëqeshja, e shtirur a e sinqertë, fiton një prej tyre. Çdo gjë që ndihmon sado-pak ia vlen të provohet, pse jo?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2013
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031