SHBA – Vdekjet nga kanceri në rënie

E Diel, 20 Janar 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

cancersurvivalTë dhëna të reja konfirmojnë se shkalla e përgjithshme e vdekjeve nga kanceri në Shtetet e Bashkuara është duke u ulur. Në vitin 2009, rastet e vdekjes nga kanceri ranë 20 përqind në krahasim me vitin 1991, kur vdekjet nga kjo sëmundje shënuan kulmin.

25 për qind e vdekjeve në Shtetet e Bashkuara ndodhin për shkak të kancerit. Por shifrat e fundit nga Shoqata Amerikane e Kancerit tregojnë se sëmundja e ka humbur disi kontrollin e saj – rastet e vdekjeve vazhdojnë të pakësohen për 4 llojet kryesore të kancerit; të mushkërive, zorrës së trashë, të gjirit dhe prostatës. Përmirësime më të mëdha në mbijetesën kanë ndodhur për leukiminë dhe Limfomës-Hodgkin.

Edhe numri i rasteve të reja të kancerit është në rënie; megjithëse vihet re një rritje përsa i përket melanomës së lëkurës dhe kancereve në mëlçi, tiroide dhe pankreas. Gjatë dekadës së fundit rastet e kancerit pankreatik mes burrave dhe grave janë rritur ngadalë.

Studimi parashikon se në vitin 2013, në Amerikë do të ketë përafërsisht 1 milion e 700 mijë raste të reja kanceri dhe  600 mijë vdekje nga kjo sëmundje

Shoqata amerikane e Kancerit thotë se këto shifra mund të përmirësohen më tej nëpërmjet edukatës shëndetësore në parandalimin e kancerit për të gjithë segmentët e popullsisë –  me theks të veçantë në shtresat e varfëra dhe pakicat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

January 2013
M T W T F S S
« Dec   Feb »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031