Përditësohen udhëzimet për trajtimin e viktimave të goditjeve në tru

E Shtunë, 02 Shkurt 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

heartMarrja e kujdesit të menjëhershëm mjekësor pas një goditje në tru mbetet element shumë i rëndësishëm në trajtimin dhe shërimin e një pacienti. Për herë të parë që prej vitit 2007, Shoqata Amerikane Goditjeve në Tru, ose ASA, ka përditësuar udhëzimet e saj për trajtimin e këtyre goditjeve.

Udhëzimet e reja thonë se kujdesi terapeutik për shpërbërjen e grimcave të mpiksura të gjakut të shkaktuara nga goditjet akute ose “ishemike” duhet të fillojë brenda 60 minutave pas mbërritjes në spital.

Udhëzimet e mëparëshme të lëshuara në vitin 2007 thonin se për disa pacientë ky kujdes mund të fillonte deri 4 orë e gjysmë pas mbërritjes në spital.Ndërsa për pacientë në përgjithësi, terapia për shpërbërjen e grimcave të gjakut duhej të fillonte tri orë pas shfaqjes së simptomave të goditjes në tru, pavarësisht nga ashpërsia e goditjes.

Përditësimi i udhëzimeve tregon se mos marrja në kohë e trajtimit mjekësor në periudhën fillestare pas një goditje në tru, mund të rezultojë në dëmtime më të rënda afatgjata.

Rishikimet gjithashtu theksojnë se programet për rritjen e cilësisë së shërbimeve duhet të ngrihen në të gjitha qendrat e trajtimit të goditjeve në tru.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2013
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728