Alkoholi – problem në rritje

E Diel, 03 Shkurt 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

alkoholPërdorimi i tepruar i alkoholit është përgjegjës për 4% të barrës globale të sëmundjeve, dhe pirja sidomos për qejf po bëhet një problem në rritje për shëndetin. Një studim i botuar në revistën Cortex thekson ndryshime të rëndësishme që ndodhin në strukturën dhe funksionin e trurit, të cilat mund të shkaktohen nga keqpërdorimi i alkoolit mes të rinjëve/të rejave.

Shenjat funksionale të dëmtimit të trurit nga keqpërdorimi i alkoolit tek moshat e reja përfshijnë kryesisht deficite në të mësuar, dëmtime në kujtesën vizuale, dhe ne funksionet vendimarrëse. Funksione të tilla kontrollohen nga strukturat hippocampus dhe ballore të trurit, të cilat arrijnë pjekurinë a formimin e plotë kur njeriu bëhet rreth 25 vjeç. Shenjat strukturore të keqpërdorimit të alkoolit tek rinjtë përfshijnë tkurrjen e trurit dhe ndryshime të konsiderueshme në materien e bardhë.

Mendohet se mosha e lejuar për përdorimin e parë të alkoholit është shkaku kryesor për pirje të tepruar, abuzim a keqpërdorimin të alkoholit. Por sipas studiuesve, ndryshimi i moshës ligjore për pijet alkoholike nuk është përgjigje ndaj problemit. Në Australi, për shembull, mosha ligjore që e lejon një person të pijë alkohol është 18 vjeç, ndërsa në Amerikë, 21 vjeç. Por pavarësisht diferencës prej 3 vitesh të moshës ligjore, problemet e lidhura me alkoholin janë të njëjta në të dy vendet.

Autorët e studimit theksojnë nevojën për ndërhyrje më të hershme, duke identifikuar shenjat e rrezikëshme të prirjeve për alkohol, kur individët ndodhen ende në fazat e cënueshme të zhvillimit të trurit.

One response to “Alkoholi – problem në rritje”

  1. GRAMOZ says:

    Sot ne boten globale ku kriza ekonomike eshte e thelle dhe te rinjte jane te papune fillojne te pijne alkol duke i shtuar dozat sjellin depresion psiqik ku kemi aksidente automobilistike dhe krime ordinere,kjo vjen ne shkaterimin e sistemit trunor …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

February 2013
M T W T F S S
« Jan   Mar »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728