Më shumë në këmbë, më pak rrezik për diabet

E Diel, 03 Mars 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

walkingNjë studim britanik konstaton se udhëtimi i gjatë mund kryhet edhe me ecje të shkurtra, kur është fjala për sëmundjen e diabetit, Miliona njerëz vuajnë nga diabeti i tipit 2.

Studimet klinike kanë treguar se humbje peshe dhe aktivitet i moderuar fizik zvogëlojnë rrezikun e sëmundjes.

Në studimin e botuar në “Diabetologia” online, shkencëtarët britanikë thonë se luajtja nga vendi sjell më shumë përftime sesa mendohej.

Gjatë vëzhgimit të rreth 900 personave, u zbulua se qëndrimi më pak ulur e largon rrezikun e diabetit, madje më shumë sesa ushtrimet e rregullta fizike.

Autorët thonë se personat në rrezik për diabet mjafton të qëndrojnë më pak ulur dhe të lëvizën më shumë, pavarësisht nga intensiteti i këtyre lëvizjeve, për të ulur këtë rrezik.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2013
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031