Aspirina dhe kanceri melanoma

E Martë, 12 Mars 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

aspirinaAspirina është ilaçi i parë që njeriu mendon kur ka dhimbje

Por tani ka më shumë prova se aspirina mund të jetë e dobishme edhe kundër një sëmundjeje vdekjeprurëse, siç është kanceri i lëkurës.

Ka kohë që ky ilaç mjaft i përhapur është lidhur me uljen e rrezikut për;

– Kancer në stomak

– Kancer në zorrë

– Kancer në gji

Tani, shkencëtarët thonë se aspirina mund të zvogëlojë edhe rrezikun e melanomës. Melanoma është lloji më i rrezikshëm i kancerit të lëkurës.

Sipas të dhënave nga Shoqata Amerikane e Kancerit, këtë vit në SHBA, pritet të ndodhin rreth 77 mijë raste të reja kanceri melanoma dhe gati 9 mijë e 500 vdekje nga kjo sëmundje.

Në studimin e botuar në revistën “Cancer”, shkencëtarët shqyrtuan rreth 60 mijë gra të racës së bardhë. Lëkura e bardhe ka më shumë gjasa të preket nga kanceri melanoma.

Autorët e studimit zbuluan se përdorimi i aspirinës u shoqërua ndjeshëm me një rrezik të ulët të melanomës.

Dhe efekti mbrojtës u rrit krahas kohës së marrjes së aspirinës – për shembull – rreziku i zhvillimit të melanomës u zvogëlua 30 për qind tek gratë që kishin marrë aspirina pesë vjet ose më gjatë.

One response to “Aspirina dhe kanceri melanoma”

  1. Femi Halimi says:

    Përshëndetje!…Është e vërtetë se aspirina ka forcë shëruese pakufi. Në të vërtetë aspirina përfitohet nga lëkura e shelgut, ose shelnës, e njohur edhe në mjekësinë popullore te ne për mundësi e forcë shëruese të madhe, qëprej dhëmbjes së kresë,… e deri tek sëmundjet e rënda. Lëvorja e shelnës, mund të përdoret, qëprej përtypjes sikur një bonbonë, e deri te melemet që bëhen me zierje, fërguar me vaj, etj. Edhe rrënjët e shelnës shërojnë veremin, me zierje e poërgatitje çaji të tyre, veçmas shelnja e kuqe.
    Rëndom mjekët popullorë e kanë dhënë barin nga shelnja për dhëmbje kreje, lëkure, reumë, ishias, e deri te dhëmbjet e barkut, përtrirjen e plagëve, heqjen e helmimit me barëra tjera, etj. Me këtë mjekësia popullore ka pasë shumë barëra shërues të shpejtë e të sigurtë, e që sot nuk janë më…-Për të mirë!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2013
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031