Melanoma po përhapet mes moshave të reja

E Diel, 17 Mars 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

tanbedMelanoma … Forma më e rrezikshme e kancerit të lëkurës diagnostikohet në mënyrë tipike midis moshes 45 deri 55.

Por tani dermatologët thonë se ata shohin në klinikat e tyre të vijnë gjithnjë e më shumë persona të moshave të reja 25 – 30 vjeç të cilët diagnostikohen dhe trajtohen me melanoma.

Sipas të dhënave,  numri i rasteve të tilla mes moshave të reja ka filluar të rritet 5-7 vitet e fundit – dhe dyshohet se shkaqet kryesore vijnë nga shtretërit rrezitës që njerëzit i përdorin – kryesisht gjatë dimirit – si zevendësues për rrezet e diellit për ngjyrë të lëkurës. Thuhet se rrezatimi i trupit me rreze artificiale ka të mirat e veta – personi duket dhe ndjehet mirë. Por mendimi i përgjithshëm mes ekspertëve të sëmundjeve të lëkurës është se shtretërit rrezitës janë të dëmshëm dhe shtimi i rasteve të melanomës duket se mbështet shqetësimet e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2013
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031