Shtatë hapa për të përgjysmuar rrezikun e kancerit

E Martë, 19 Mars 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

coverNjë studim i ri jep disa këshilla për të ulur rezikun e kancerit.

Në vitin 2010, Shoqata Amerikane e Zemrës (American Heart Association) propozoi 7 hapa për të zvogëluar vdekjet nga goditjet në zemër dhe tru.

Duke shkruar në revistën “CIrculation”, shkencëtarët tani thonë se të njëjtët hapa vlejnë edhe për të pakësuar vdekjet nga kanceri;

– Mos pi duhan

– Qëndro aktiv

– Mba nën kontroll peshën

– Ha shëndetshëm

– Mba nivele të shëndetshëm të;

– Presionit të gjakut

– Sheqerit në gjak (dhe)

– Kolesterolit

Duke shqyrtuar të dhënat nga rreth 15-mijë persona, autorët zbuluan se 6 apo 7 nga hapat e këshilluara ulën rrezikun e kancerit 49 për qind.

Por edhe ata që u përqëndruan vetëm në tre ose katër nga hapat e këshilluara, patën një rënie deri në 33 % të rrezikut nga kanceri.

Autorët e studimit shpresojnë se qëllimi i dyfishtë i këtyre këshillave për sëmundjet e zemrës dhe kancerin do të jetë dyfish efektiv për të ndihmuar publikun në parandalimin e sëmundjeve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2013
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031