Pranvera dhe alergjitë

E Martë, 26 Mars 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

alergiesKy lajm për miliona njerëz që vuajnë nga alergjitë, dhe lajmi është jo aq i mirë.

Këtë vit, parashikohen më shumë teshtitje, hundë të bllokuara, skuqje, sy të përlotur dhe kruarje – të gjitha këto disa prej shenjave të alergjisë

Pranvera ka filluar dhe ekspertët tashmë paralajmërojnë se këtë vit kjo stinë mund të jetë më e keqja për personat që vuajnë nga alergjia.

Stina e alergjive pritet të fillojë katërmbëdhjetë ditë më parë se zakonisht. Dhe alergjitë sezonale pritet të zgjasin rreth 30 ditë më shumë se normalisht – duke përfshirë këtë vit edhe muajin tetor.

Ekspertët fajësojnë nivelet më të larta të dioksidit të karbonit në ajër dhe motin shumë të lagësht në fund të dimrit.

Ky kombinim i shtynë bimët të prodhojnë 3 deri 5 herë më shumë Polen.

Këshilla nga ekspertët:

– Mos prisni deri sa simptomat të bëhen të theksuara për të marrë barnat kundër alergjisë.

– Përdorni syze dielli dhe kapele të bollshme me strehë të gjërë për të mbajtur polenin larg nga sytë dhe flokët.

– Bëni dush në mbrëmje para se të shkoni në gjumë dhe ndërroni rrobat e trupit për të mbajtur polenin jashtë vendit ku flini.

– Dhe nëse simptomat vështirësohen, bëni analizën për alergji për të mësuar saktësisht se çfarë lloj alergjie është, dhe kështu, mjeku mund t’iu rekomandojë ilaçin e saktë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

March 2013
M T W T F S S
« Feb   Apr »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031