Ushqim neurologjik kundër Alzheimerit – shpresë apo realitet?

E Martë, 23 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

axonaPak ujë në gotë, pak pluhur, përzierje – kjo është e gjitha për të përgatitur një ushqim neurologjik që disa mjekë ua rekomandojnë pacientëve me Alzheimer.

Ushqimi mjekësor i quajtur Axona është miratuar nga administrata e ushqimeve dhe barnave (FDA) që në vitin 2009 për trajtimin e sëmundjes Alzheimer, por shumë vetë janë skeptikë. Pluhuri përmban një substancë vaji të kokosit, që ndihmon ushqyerjen e trurit me “ketone”, një alternativë për glukozën e cila humbet tek truri i personave me Alzheimer.

Një numër pacientësh thonë se një gllënkë në mëngjes nga përzierja Axonë-Ujë jep rezultate në përmirësimin e kujtesës së tyre – kjo ndoshta edhe sepse njerëzit përpiqen të provojnë çdo gjë kur sëmundja është e pashërueshme – dhe çdo ilaç i ri i mbush ata me shpresë, qoftë përkohësisht.

Alzheimeri prek kryesisht personat e moshuar duke i zhveshur nga kujtimet, ndërsa sëmundja përparon dhe truri hynë në udhën e degradimit. Në këtë gjendje, pacientët kanë nevojë – si foshnjet – për kujdes 24 orësh.

Ndërsa ka klinika që thonë se nuk janë gati të rekomandojnë përdorimin e ushqimeve mjekësore si Axona, dhe presin për zhvillimin e ndonjë ilaçi, ka mjekë që ndjehen të gëzuar kur shohin se në sajë të trajtimit me Axona, pacientëve me Alzheimer u përmirësohet kujtesa.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2013
M T W T F S S
« Mar   May »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930