Përsëri mbi lidhjet midis pijeve të ëmbëla dhe diabetit

E Martë, 30 Prill 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

softdrinksStudiuesit në Evropë donin të provonin lidhjet midis pijeve të ëmbëla dhe diabetit, lidhje të konfirmuara nga kolegët e tyre në Amerikën e veriut.

Ata morrën në shqyrtim 27 mijë vetë në 7 vende evropiane. Të dhënat e studimit të botuara në revistën “Diabetologia” tregojnë se 43 për qind e personave të përfshirë në studim u prekën nga diabeti.

Ata që pinin të paktën një pije të ëmbël në ditë kishin18 për qind më shumë gjasa për t’u prekur nga diabeti i tipit 2.

Kjo është në përputhje me rezultatet e studimeve amerikane që thonë se personat që konsumojnë pije me sheqer janë 25 për qind më shumë në rrezik për t’u prekur nga diabeti, sesa ata që nuk konsumojnë pije të ngjashme.

Pija e ëmbël, është thënë, të jetë burimi kryesor i kalorive boshe dhe sheqernave të përpunuar, si në dietat amerikan edhe në ato evropiane.

Gjithashtu, studiesit gjetën lidhje midis pijeve të ëmbëla “Diet” dhe diabetit të tipit 2.

Por konsumuesit e pijeve të ëmbëla ‘Diet”, të cilët ushtroheshin fizikisht dhe ruanin një peshë të shëndetëshme trupore nuk ishin më shumë në rrezik nga diabeti i tipit 2, sesa ata që nuk konsumonin  fare pije të tilla.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

April 2013
M T W T F S S
« Mar   May »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930