Hipertensioni shkakton plakje të parakohëshme të trurit

E Premte, 17 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

hypertensionNë nje shoqëri me stres të vazhdueshëm në jetën e përditshme, nuk është çudi që shtimi i rasteve të tensionit të lartë të gjakut po përdoret edhe si këmbanë zgjimi.

Vetëm në SHBA, rreth 50 milionë individë vuajnë nga hipertensioni dhe 62% e këtyre rasteve lidhen me faktorë rreziku për sëmundje cerebro-vaskulare.

Gjithashtu, statistikat tregojnë se rreth 60% e individëve me hipertension marrin trajtim për sëmundjen e tyre dhe vetëm rreth një e treta e popullsisë së rritur kontrollon rregullisht shkallën e tensionit të gjakut.

Një studim, botuar kohët e fundit në revistën Lancet Neurologji, bën thirrje për vetëdije më të madhe rreth tensionit të lartë, madje edhe mes personave të shëndetshëm e në moshë mesatare.

Autorët e studimit thonë se tensioni i lartë i gjakut ndikon në plakjen e trurit: gjatë skanimeve (MRI) ata zbuluan se imazhet e trurit të 30 vjecarëve me tension të lartë gjaku, ishin të ngjashëm me imazhet e trurit të 40 vjecarëve që kishin tension normal.

Edhe pse nuk propozojnë ndonjë mekanizëm biologjik për mënyrën se si presioni i lartë i gjakut mund të shkaktojë plakjen e shpejtë të trurit, autorët sugjerojnë se tensioni i lartë i gjakut mund të çojë në ngurtësim arterial, i cili pengon rrjedhjen e gjakut dhe në këtë mënyrë, pakëson furnizimin e trurit me oksigjen dhe substanca te tjera ushqyese. Ky argument mbështetet edhe nga studimet e kaluara që e kanë lidhur ngurtësimin arterial me dëmtimin e aftësisë njohëse tek persona të moshuar.

Autorët arritjnë në përfundimin se rezultatet e tyre theksojnë nevojën për kontroll të rregullt e të vazhdueshëm të nivelit të presionit të gjakut pavarësisht nga mosha apo gjendja e mirë shëndetësore.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2013
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031