Shtohen rastet e çrregullimeve mendore mes fëmijëve

E Diel, 19 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

childrenDisa të dhëna shqetësuese mbi çrregullimet e shëndetit mendor mes fëmijëve që jetojnë në Shtetet e Bashkuara.

Studimi i ri nga Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tregon se çrregullimet mendore kanë shënuar rritje vitet e fundit.

Sipas studimit, 13 % deri 20 % e fëmijëve kanë përjetuar një çrregullim mendor nga viti 1994 deri më 2011.

Autorët i bazojnë këto shifra në të dhënat e mbikqyrjes së shëndetit nga agjenci të ndryshme federale, përfshi Qendrën për Kontrollin e Sëmundjeve apo CDC.

Në vitin 2010, thuhet në studim, shkaku i dytë kryesor i vdekjeve mes fëmijëve të moshës 12 deri 17 vjeç ishte vetëvrasja.

Të dhënat nga ai vit tregojnë se çrregullimi i humorit u regjistrua si diagnoza kryesore për fëmijët e shtruar në spital.

Mes të gjitha çrregullime mendore, ADHD shënohet si shkaku më i përhapur (6. 8 %) , pasuar nga problemet në sjellje (3.5 %), ankthi (3 %), dhe depresioni (2.1 %)

Studimi thekson se shtimi i mbikqyrjes së çrregullimeve mendore është i nevojshëm për shëndetin dhe mirëqenien e fëmijëve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2013
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031