Ora e trupit lidhet me depresionin

E Shtunë, 25 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

body-clockPrishja e gjumit dhe ritmeve të tjera trupore që shpesh shoqërojnë depresionin klinik mund të lënë një shenjë në tru. Një studim i aktivitetit të gjeneve në trurin e njerëzve të cilët kanë vuajtur nga depresioni zbulon një çrregullim në ritmin e përditshëm qarkullues (circadian). Rezultatet u publikuan në Procedurat e Akademisë Kombëtare të Shkencave (SHBA).

Studimi tregon qartë një lidhje mes çrregullimit të këtij ritmi dhe depresionit.

Tek gjitarët, ritmet e gjumit, ciklet e hormoneve dhe zakonet e ngrënies udhëzohen nga një ‘orë’ kryesore në tru, për ritmet e të cilës kujdesen pjesërisht gjenet dhe modelet e dritës dhe errësirës. Kjo ‘orë kryesore’ mund të dalë jashtë sinkronizimit me orët gjetkë në tru dhe trup dhe ky çrregullim  sjell ndryshime psikologjike.

Eshtë konstatuar gjithashtu, se njerëzit me depresion shpesh kanë çrregullime në ritmet e trupit. Por mekanizmat molekulare dhe qelizore prapa këtyre çrregullimeve kanë qenë të vështirë për t’u përcaktuar.

Autorët e studimit i bënë çështjes një qasje të re të pazakontë. Ata shqyrtuan mostra truri pas vdekjes të 34 njerëzve që kishin patur depresion dhe 55 njerëzve të cilët nuk kishin vuajtur nga depresioni. Të gjithë ata kishin vdekur papritmas, nga goditje në zemër apo vetëvrasje, dhe truri i secilit ishte vënë menjëherë në akull.

Pasi përcaktuan se sa kohë pas lindjes së diellit kishte ndodhur vdekja e secilit person, shkencëtarët shqyrtuan se cilët gjene ishin aktivizuar në gjashtë rajonet e trurit. Midis personave jo-depresivë, përcaktimi i gjenit të aktivizuar ishte mjaft i dukshëm; aktiviteti i gjenit, për shembull, vazhdimisht arritinte kulmin në agim, e një tjetër në mesditë. Por në trurin e një personi që kishte vuajtur nga depresioni, aktiviteti i gjenit nuk ishte edhe aq i parashikueshëm.
Çdo tru i analizuar në studim tregoi aktivitetin e gjenit vetem në një pikë, në kohën e vdekjes.

Studimi nuk tregon nëse depresioni shkakton prishje të ritmit qarkullues të organizmit, por konfirmon një lidhje dhe mund të çojë në hetime të proceseve fiziologjike që preken prej depresionit.

BURIMI: http://www.sciencenews.org/view/generic/id/350401/description/Bodys_clock_linked_to_depression_

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2013
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031