Rekomandime ambicioze për ushtrime fizike

E Diel, 26 Maj 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

edukata fizikeEshtë fjala për Edukatën Fizike. Dhe – sipas një studimi të ri – nxënësit nuk po e marrin sa duhet.

Vetëm rreth 50 për qind e nxënësve amerikanë marrin minimalen e rekomanduar të edukatës fizike që është  60 minuta aktivitet i përditshëm fizik në shkallë të moderuar.

Një raport i ri nga Instituti i Mjekësisë rekomandon që shkolla të ofrojë të paktën 50 për qind të kësaj kohe minimale për aktivitet fizik gjatë orëve të mësimit:

– 30 minuta në ditë në shkollat fillore

– 45 minuta në ditë në shkollat e mesme

– Krijimi i mundësive të tjera në dispozicion jashtë orarit shkollor për sport dhe aktivitete të tjera fizike.

Sipas raportit të Institutit të Mjekësisë;

– Qeveria duhet të vendosë që lënda e Edukimit Fizik të bëhet një temë thelbësore akademike.

Autorët sugjerojnë se forma fizike përmirëson arritjet akademike dhe sugjerojnë që prirja e kohëve të fundit për të zevendësuar edukatën fizike me lexim dhe matematikë – duhet të ndalet.

One response to “Rekomandime ambicioze për ushtrime fizike”

  1. xhafo xhafaj says:

    bravo amerika,aktiviteti fizik vlen me pak se ilacet

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2013
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031