Gjumi i foshnjave ndikohet nga gjenet

E Premte, 31 Maj 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

pediatrics coverRreth foshnjave që flenë ose nuk flenë.
Nëse foshnja ka problem me gjumin, për këtë prindërit pak mund të bëjnë për t’a ndryshuar, thuhet në një studim në revistën “Pediatrics”.

Por studimi përmban edhe lajm të mirë.

Lajmi i keq: pas shqyrtimit të 1 mijë binjakëve, ekspertët thonë se gjumi i bebeve bazohet kryesisht në gjenet e tyre – d.m.th. – prindërit pak mund të bëjnë për t’a ndryshuar rrjedhën e gjumit.

Lajm i mirë: prindërit duhet të presin  deri sa foshnja të bëhet 18-muajsh. Kjo është periudha kur faktorët e mjedisit –  gjumi me orar – fillon të luajë rol në mënyrën se si foshnjat flenë, dhe ky është një shans për prindërit që t’u mësojnë atyre rutinën e gjumit.

Autorët e studimit thonë se zakone e gjumit të ditës tek foshnjat ndikohen fuqishëm nga mjedisi më shumë se sa nga gjenet e tyre –  dhe ky është një tjetër lajm i mirë për prindërit e lodhur në kërkim për më shumë gjumë për fëmijë e vegjël – dhe për veten e tyre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

May 2013
M T W T F S S
« Apr   Jun »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031