Dhuna ndaj grave, në përmasa epidemike

E Mërkurë, 26 Qershor 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikësviolence-diamond

Kjo çështje mbizotëron një shkrim në revistën Nature duke iu referuar studimit në “Lancet” – i pari studim global mbi dhunën në familje që zbulon shkallën tronditëse të problemit.

Tre në dhjetë femra në mbarë botën kanë provuar shuplaka, grushta, shtyrje, tërheqje zvarrë, kërcënim me armë, përdhunim, apo nënshtrim me forcë tjetër nga një partner ose ish, thonë statistikat.

Gati një në dhjetë femra janë sulmuar seksualisht nga dikush tjetër jo-partner. Prej grave të cilat janë vrarë, më shumë se një në tre u vranë nga një partner intim. Këto të dhëna të zymta janë nga të parat vlerësime globale të dhunës sistematike kundër grave.

Edhe një raport nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) në Gjenevë, Zvicër, vlerëson se, 42% e grave që kanë përjetuar dhunën janë lënduar fizikisht nga partnerët e tyre.

Por dhuna dëmton gratë në mënyra përtej lëndimit. Partnerët e dhunshëm mund t’i ndalojnë gratë nga vizitat në klinikat shëndetësore ose nga qasja në kujdes mjekësor. Gratë që kanë përjetuar dhunën nga një partner kanë më shumë të ngjarë të jenë të infektuara me HIV apo sëmundje të tjera seksualisht të transmetueshme; të kenë një abort; të lindin fëmijë nën peshë dhe parakohe; dhe të bëjnë përpjekje për vetëvrasje. Ato kanë gjithashtu dy herë më shumë gjasa të përdorin alkool dhe të përjetojnë depresionin.

Dihet se nivelet e ngritura të stresit janë të implikuar në një varg problemesh shëndetësore, duke përfshirë dhimbjet kronike, diabet, sëmundje të zemrës dhe çrregullime gastro-intestinale. Këto shifra lënë të kuptohet se dhuna duhet të konsiderohet së bashku me rreziqet shëndetësore “të zakonshme” të tilla si pirja e duhanit dhe përdorimi i alkoholit.

Ndërsa 15 apo 20 vjet më parë, shumë qeveri e shihnin dhunën në familje në përgjithësi si diçka të brendshme, private, dhe, si të tillë, të pa-adresueshme, shifrat globale në studim tregojnë se dhuna në familje sot është një problem që kërkon medoemos ndërhyrjen ‘zyrtare’.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2013
M T W T F S S
« May   Jul »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930