Mbipesha dhe ushqimi i shëndetshëm

E Premte, 28 Qershor 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

calciumProblemet që lidhen me mbipeshën mes grup-moshës adoleshente (13 – 19-vjeç) janë të shumta. Në 30 vitet e fundit, rastet e mbipeshës janë trefishuar, vetëm në SHBA.

Por tani problemit po i bëhet një qasje tjetër, duke u thënë se çështja ka të bëjë më shumë me zakonet e të ngrënit dhe cilësinë e ushqimit, pa vënë theksin ne uljen e peshës, pasi nëse respektohet e para, e dyta vjen vetëvetiu.

Studimi në “Journal of Pediatrics” tregon përfitimet që sjell edukata ushqimore apo biseda prindër-fëmijë rreth ushqimeve cilësore dhe të ngrënit me orar.

Shkencëtarët shqyrtuan mijëra adoleshentë dhe prindër lidhur me zakone të tilla të të ngrënit si:

– Dieta
– Mënyrat e pashëndetëshme për kontrollin e peshës
– Ngrënia pa orar

Fëmijët mbipeshë, prindërit e të cilëve u folën atyre mbi aspektin e humbjes së peshës, kishin më shumë gjasa të angazhoheshin në mënyra jo të shëndetëshme për humbje peshe.

Por fëmijët, prindërit e të cilëve biseduan për ushqim të shëndetshëm (jo thjesht për humbje peshe), kishin më pak të ngjarë të shfaqnin sjellje të dëmshme lidhur me ngrënien.

Me fjalë të tjera, vënia e theksit mbi pozitiven, shmang sjelljen negative.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2013
M T W T F S S
« May   Jul »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930