Rregulla të reja mbi ushqimet në shkolla

E Shtunë, 29 Qershor 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

granolaKur të kthehen në shkollë nga pushimet verore, fëmijët amerikanë do të befasohen, kur të shohin se menuja e tyre ushqimore ka ndryshuar.

Departamenti Bujqësisë, shpalli rregullat se çfarë lloj ushqimesh mund t’u shërbehen nxënësve.

Disa ushqime tradicionale rostiçerie (snack food) janë përjashtuar nga shkolla.

Rregullat e reja nga Departamentit të Bujqësisë do të ndalojnë:

– Biskotat-çokollatë
– Karamelet me shije frytash
– Petullat
– Çokollatat e përpunuara
– Pijet e llojit Cola

Ato do të zëvendësohet me:

– Kikirikë
– Kokoshka të lehta
– Patate tortilla të skuqura me pak yndyrë
– Fruta në kupë
– Granola (përzierje grurë, arra, bajame, mjaltë e oriz i zier – zakonisht presuar e pjekur së bashku)
– Ujë me shije apo aromë por pa kalori

Këto ushqime përmbajnë më pak yndyrna e kripëra alternativë. Gjithashtu do të ndalohen plotësisht pijet sportive me kalori të lartë.

Rregullat e reja janë të detyrueshme vetëm për shkollat fillore e të mesme që marrin pjesë në programin federal Dreka në Shkollë dhe vlejnë vetëm për ushqimet që shiten në shkolla dhe jo për ushqimin që nxënësit sjellin me vete nga shtëpia.

Shkollat ​​do të kenë një vit afat për t’iu përshtatur rregullave të reja.

One response to “Rregulla të reja mbi ushqimet në shkolla”

  1. Nje lajm shume i mire per shendetin e femijeve.Duhet te marrin shembull edhe shqiptaret

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2013
M T W T F S S
« May   Jul »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930