Lidhje të forta midis Imagjinatës dhe Perceptimit

E Diel, 30 Qershor 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

presentimentNë ç’mënyrë truri i kombinon informacionet që i dërgojnë shqisat e tjera? Në psikologji e neuroshkencë kjo është një pyetje ‘klasike’, mbi të cilën një studim nga Instituti Karolinska në Suedi përpiqet të hedhë dritë. Studimi, në revistën Current Biology, tregon se imagjinata ndikon më shumë sesa mendohej në mënyrën se si njeriu e përjeton botën.

Eshtë thënë se imagjinata dhe perceptimi janë të ndarë, por sipas studimit imagjinimi i një zëri ose forme mund të ndryshojë mënyrën sesa njeriu e percepton botën njësoj sikur tingulli dhe forma të jenë realë.

Gjatë studimit, neurologët kryen një seri eksperimentesh duke vëzhguar veprimtarinë e trurit, përfshi rastin kur pjesmarrësit përjetuan iluzionin e përplasjes së dy objekteve, dhe imagjinuan zhurmën.

Shkencëtarët thonë se rezultatet e studimit mund të jenë të dobishme për kuptuar përse truri dështon të bëjë dallimin midis idesë dhe realitetit në disa çrregullime psikiatrike të tilla si skizofrenia. Një sferë tjetër e dobishme, që studimi mund të nxisë kërkime, është fusha kompjuterike, ku imagjinata e individëve të paralizuar përdoret për të kontrolluar pajisjet virtuale dhe artificiale.

Autorët thonë se ky është grupi i parë i eksperimenteve që përfundimisht synojnë të përcaktojnë se sinjalet shqisore të krijuara nga imagjinata janë mjaft të forta për të ndryshuar perceptimin e krijuar nga një shqisë tjetër.

One response to “Lidhje të forta midis Imagjinatës dhe Perceptimit”

  1. Reblogged this on albertvataj1966 and commented:
    Nje qellese interesante informimi dhe pervetesimi te dijeve mbi funksionimin dhe veprimtarine e trurit te njeriut

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

June 2013
M T W T F S S
« May   Jul »
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930