Radio-valë nga Hapësira

E Martë, 09 Korrik 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

galacticAto mund të kenë udhëtuar miliarda vite nga hapësira e thellë, por katër sinjalet e radios të zbuluara kohët e fundit u zhdukën në 1/1000 e sekondës pas mbërritjes në Tokë. Valët e radios, të dytat e këtij lloji të ardhura në Tokë, me burim përtej Kashtës së Kumtrit, mund t’i ndihmojnë shkencëtarët të kuptojnë zona të gjera të pashkelura që ndajnë galaktikat.

Valët u kapën nga një ekip ndërkombëtar i astronomëve në stacionin Parkes Radio Teleskop në Australi. Pulset e sinjaleve vijnë nga 5 miliardë deri në 11 miliardë vjet drite larg.

Natyra e burimit të këtyre valëve mbetet mister, por ato përbëjnë pa dyshim një ngjarje shumë dinamike e ndoshta kataklizmike, thuhet në lajmin e publikuar në revistën Science më 5 korrik.

Ky është rasti i dytë i mbërritjes së radio-valëve nga Hapësira. Rasti i parë ndodhi para 7 vjetësh. Shkencëtarët thonë se tani ekzistenca e valëve të radios në hapësirat e thella është e padiskutueshme.

Breshëri të tilla valësh, mendohet se krijohen nga lëvizja e elektroneve në hapësirën ndëryjore dhe shkencëtarët parashikojnë t’i përdorin ato si mjete për të matur masën e elektroneve mes galaktikave.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2013
M T W T F S S
« Jun   Aug »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031