Tensioni i gjakut, në rritje mes fëmijëve

E Mërkurë, 17 Korrik 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

hypercoverMendohet se tensioni i lartë i gjakut është sëmundje që zakonisht nuk lidhet me fëmijët. Për fat të keq, mjekët po shohim gjithnjë e më shumë fëmijë mes pacientëve të tyre me këtë problem.

Sipas të dhënave qeveritare, një e treta e të rriturve amerikanë kanë hipertension, ose tension të lartë gjaku. Por në një shkrim në revistën “Hypertension”, thuhet se më shumë fëmijë e adoleshentë janë duke u diagnostikuar me këtë sëmundje.

Studiuesit krahasuan dy grupe të rinjsh 8 deri 17 vjeç; një grup nga viti 1988 deri me1994 dhe grupi tjetër nga viti 1999 deri më 2008.

Në grupin e parë (1988-1994), 15.8 për qind e djemve dhe 8.2 përqind e vajzave kishin tension të lartë gjaku.

Në grupin e dytë, pak vite më vonë, shifrat u rritën; 19.2 për qind e djemve dhe 12.6 për qind e vajzave kishin tension të lartë.

Shkencëtarët gjithashtu vunë re një lidhje mes natriumit apo marrjes së kripës – që ndikoi në rritjen e treguesit të masës së trupit ose BMI – dhe rritjes së tensionit të gjakut të këtyre fëmijëve.

Autorët thonë se marrja e kripës tek fëmijët është në rritje – dhe përkundër
shqetësimeve të ngritura më parë – vazhdon të rritet.

Dhe problemi kryesor është se tensioni i lartë i gjakut mund të çojë në dëmtime – shpesh të pariparueshme – të organeve për këtë grupmoshë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2013
M T W T F S S
« Jun   Aug »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031