Showing Archived Posts

Tensioni i gjakut, në rritje mes fëmijëve

E Mërkurë, 17 Korrik 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mendohet se tensioni i lartë i gjakut është sëmundje që zakonisht nuk lidhet me fëmijët. Për fat të keq, mjekët po shohim gjithnjë e më shumë fëmijë mes pacientëve të tyre me këtë problem.

Posted in Uncategorized

Tensioni i gjakut, në rritje mes fëmijëve

E Mërkurë, 17 Korrik 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Mendohet se tensioni i lartë i gjakut është sëmundje që zakonisht nuk lidhet me fëmijët. Për fat të keq, mjekët po shohim gjithnjë e më shumë fëmijë mes pacientëve të tyre me këtë problem.

Posted in Uncategorized

Mbi ngritjen e njeriut në këmbë – Si dhe pse?

E Martë, 16 Korrik 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Çështja e zanafillës së ngritjes së njeriut në dy këmbë (bipedalizmit) është një nga më themeloret – dhe më të diskutueshmet në evolucionin njerëzor. Dhe kjo ia vlen, sepse ecja mbi dy-këmbë është tipari fillestar që ndan njerëzit nga majmunët.

Posted in Uncategorized

Çmimi i ajrit të pastër

E Enjte, 11 Korrik 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës E mira dhe e keqja janë bashkëudhëtare, ose më saktë, e mira mban larg të keqen dhe kjo shfaqet ndryshe në formë a vend tjetër, gjysmë-për-gjysme e keqe. Kështu edhe ajri i pastër që tani mendohet se mund të jetë shkaktar për keqësimin e motin në disa rajone.

Posted in Uncategorized

Çmimi i ajrit të pastër

E Enjte, 11 Korrik 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës E mira dhe e keqja janë bashkëudhëtare, ose më saktë, e mira mban larg të keqen dhe kjo shfaqet ndryshe në formë a vend tjetër, gjysmë-për-gjysme e keqe. Kështu edhe ajri i pastër që tani mendohet se mund të jetë shkaktar për keqësimin e motin në disa rajone.

Posted in Uncategorized

Leximi, shkrimi dhe kujtesa

E Mërkurë, 10 Korrik 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Keni lexuar ndonjë libër kohët e fundit? Nëse përgjigja është “PO” – atëherë keni kontribuar në shëndetin tuaj mendor.

Posted in Uncategorized

Radio-valë nga Hapësira

E Martë, 09 Korrik 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ato mund të kenë udhëtuar miliarda vite nga hapësira e thellë, por katër sinjalet e radios të zbuluara kohët e fundit u zhdukën në 1/1000 e sekondës pas mbërritjes në Tokë. Valët e radios, të dytat e këtij lloji të ardhura në Tokë, me burim përtej Kashtës së Kumtrit, mund […]

Posted in Uncategorized

Radio-valë nga Hapësira

E Martë, 09 Korrik 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Ato mund të kenë udhëtuar miliarda vite nga hapësira e thellë, por katër sinjalet e radios të zbuluara kohët e fundit u zhdukën në 1/1000 e sekondës pas mbërritjes në Tokë. Valët e radios, të dytat e këtij lloji të ardhura në Tokë, me burim përtej Kashtës së Kumtrit, mund […]

Posted in Uncategorized

Trajtim eksperimental për diabetin

E Hënë, 08 Korrik 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Duke përdorur një terapi eksperimentale me bazë ADN, shkencëtarët mund të ngadalësojnë reaksionin vetë-shkatërruese imunitar kundër qelizave prodhuese të insulinës, që shkakton diabet tip 1. Ky zbulim, në revistën Translational Medicine, sillet si një përparim, por me optimizëm të përmbajtur, drejt gjetjes së një trajtimi për diabetin e tipit 1, […]

Posted in Uncategorized

Trajtim eksperimental për diabetin

E Hënë, 08 Korrik 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës Duke përdorur një terapi eksperimentale me bazë ADN, shkencëtarët mund të ngadalësojnë reaksionin vetë-shkatërruese imunitar kundër qelizave prodhuese të insulinës, që shkakton diabet tip 1. Ky zbulim, në revistën Translational Medicine, sillet si një përparim, por me optimizëm të përmbajtur, drejt gjetjes së një trajtimi për diabetin e tipit 1, […]

Posted in Uncategorized

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

July 2013
M T W T F S S
« Jun   Aug »
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031