Njohja e herëshme e aftësive të kufizuara për të lexuar

E Mërkurë, 14 Gusht 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

1alfabetiSi mundet prindërit të marrin ndihmë për të lexuar për fëmijët e tyre nëse askush nuk u thotë se ata kanë nevojë për ndihmë?

Suksesi në mësime shpesh fillon me sukses në lexim. Nëse prindërit dhe mësuesit vonohen në zbulimin e problemeve të leximit, shpesh bëhet e vështirë për t’i futur fëmijët në rrugën e duhur për të dashur shkollën

Tani, shkencëtarë të Institutit Teknologjik në Masaçusets (MIT), thonë se janë në gjendje të zbulojnë aftësisitë e kufizuara për mësim, si dysleksia, më herët se kurrë më parë.

Ata morrën në shqyrtim 40 fëmijë kopshti duke u dhënë një provim fonetik, një nga bazat kryesore të leximit. Disa fëmijë e kryen mirë provimin. Por të tjerët dolën dobët.

Kur shkencëtarët skanuan trurin e fëmijëve, zbuluan se ata që kishin dalë dobët në provim kishin dallime në një zonë të trurit që merret me përpunimin i gjuhës dhe të folurit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

August 2013
M T W T F S S
« Jul   Sep »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031