Trajtim alternativ për dhimbjet e shtyllës kurrizore

E Enjte, 19 Shtator 2013
1 comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

back painShumë njerëz provojnë dhimbje të shpinës. Kur dhimbja është e madhe, disa marrin injeksione me steroid në shtyllën kurrizore.

Por këtë gjilpëra me steroid kanë efekte anësore – shtim të sheqerit në gjak, përshpejtim të sëmundjes së kockave, dhe vështirësojnë shërimin e një plage.

Por, çfarë ndodh nëse një gjilpërë pa-steroid mund të sjellë pakësimin e dhimbjeve?

Shkencëtarë në universitetin Johns Hopkins shqyrtuan më shumë se 40 studime dhe zbuluan se gjiplpërat pa-steroide kundër dhimbjeve në shtyllën kurrizore kanë diçka të përbashkët me gjiplërat me steroide – ato të dyja ofrojnë lehtësim dhimbjesh më shumë sesa një trajtim i tretë i përqorur zakonisht. Kjo do të thotë se gjjilpërat pa-steroide mund të ofrojnë të njëjtin përfitim, si gjilpërat me sterode, por pa efekte të anësore.

One response to “Trajtim alternativ për dhimbjet e shtyllës kurrizore”

  1. Enea says:

    ore mua me ka shtyp traktori edhe me esht shtremberuar shtylla kurrizore…dhe me keqja esht se me bashkohen 2 rruaza dhe aty me krijohet dhimbja,,,si tia bej???

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

September 2013
M T W T F S S
« Aug   Oct »
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30