Telefononi mjekun para se të udhëtoni

E Premte, 11 Tetor 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Nëse keni ndonjë plan për të udhëtuar; ja diçka për të patur parasysh,  sidomos nëse keni ndonjë problem shëndetësor: Kontrolloni pasaportën; Mos harroni furçën e dhëmbëve; Bisedoni me mjekun tuaj..para se të udhëtoni jashtë shtetit. Kjo mund të jetë një mënyrë e rëndësishme e sigurimit të pushimeve.

Sëmundjet si diabeti, kanceri, madje edhe gjëndja e shtatzënisë, mund të merren si më shumë të rrezikshme për shëndetin, ndërkohë që jeni jashtë vendit, në udhëtim a me pushime.

Një studim të ri nga shkencëtarë të Universitetit të Bostonit shqyrtoi  persona, të cilët shkuan në klinika vetëm pak ditë para se të niseshin për  udhëtim.

Shumë prej tyre ishin vonë për të marrë vaksinat e këshilluara për raste të tilla. Dhe në shumicën e rasteve, për këta njerëz kishte mbetur pak kohë për t’u dhënë udhëzimet e nevojëshme se si  mund të qëndronin të shëndetshëm në udhëtimin e tyre. Mesazhi i studimit për udhëtarët me probleme mjekësore është i qartë … telefononi klinikën dhe planifikoni një vizitë tek mjeku ndërkohë që bëni edhe rezervimin për udhëtimin tuaj.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

October 2013
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031