Largohet një shkencëtar, dy herë nobelist

E Mërkurë, 27 Nëntor 2013
Leave a comment

Astrit Lulushi, Zëri i Amerikës

Fred SangerFred Sanger, shkencëtar britanik, dy herë fitues i çmimit Nobel për kërkime në gjenomin e njeriut, vdiq me 19 nentor, në moshën 95 vjeçare, njofton Universiteti i Kembrixhit.

Sanger, punoi për të zhvilluar një metodë të shpejtë për hartimin e sekuencës së ADN-së, e cila sot ka filluar t’i ndihmojë gjenetistët dhe mjekët për të parashikuar diagnozat e sëmundjeve të mundshme të një personi dhe për përcaktimin e saktë të ilaçeve për trajtim.

Fred Sanger fitoi Çmimin e tij të parë Nobel për Kimi në vitin 1958 për punën në përcaktimin e strukturës së insulinës; dhe çmimin e dytë Nobel, 22 vjet më vonë për punën e tij me ADN-në.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

November 2013
M T W T F S S
« Oct   Dec »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930