Gjurmimi i prejardhjes së gjuhëve indo-evropiane

E Diel, 24 Gusht 2014
Leave a comment

Into-European Family of languages,Indo-European Family copyNjë studim i ri sugjeron se familja indo-evropiane e gjuhëve e ka origjinën në Anatolia, Anadoll (sot në Turqi).
Sipas Nju Jork Tajmsit (23 gusht 2014), Shkencëtarët studiuan evoluimin e fjalëve në 103 gjuhë moderne dhe të zhdukura nga familja e gjuhëve indo-evropiane dhe krijuan një pemë që tregon marrëdhëniet midis gjuhëve të ndryshme.

Harta e re tregon vendin se ku secila degë e madhe u krijua, dhe kohën (6000 pes) para se të përhapej dhe të krijonte degë të ndryshme gjuhësh në rajone të tjera.

Një hipotezë konkuruese e vendos pikën e origjinës së gjuhëve indo-evropiane në stepat e Ukrainës dhe Rusisë, në veri të Detit të Zi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

August 2014
M T W T F S S
« Jul   Sep »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031