Shkencë: Gladiatorët dhe dieta e tyre

E Mërkurë, 22 Tetor 2014
Leave a comment

GladiatorsBurimet historike tregojnë se Gladiatorët kishte dietën e tyre. Kjo përbëhej nga fasule dhe drithra. Raportet bashkëkohore u referohen gladiatorëve si “ngrënës elbit”.

Në një studim nga Departamenti i Mjekësisë Ligjore në MedUni Vjenë në bashkëpunim me Departamentin e Antropologjisë në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Universitetin e Bernës, eshtrat u ekzaminuan nga një varrezë gladiatorësh zbuluar në vitin 1993, e cila daton në shekullin 3 pes në qytetin romak Efesos (tani në Turqi). Në atë kohë, Efesos ishte kryeqyteti i provincës romake të Azisë dhe kishte mbi 200.000 banorë.

Duke përdorur spektroskopinë, rrezultatet treguan se gladiatorët kishin kryesisht një dietë vegjetariane – thuajse pa asnjë ndryshim në aspektin e të ushqyerit nga popullata normale. Ushqimi përbëhej kryesisht prej drithërave. Fjala “ngrënës elbi” ka të bëjë në këtë rast me faktin se gladiatorëve u jepej ndoshta elb i një cilësie të dobët.

Dallimi mes gladiatorëve dhe popullatës normale është shumë i rëndësishme në aspektin e shumës së stronkiumit matur në kockat e tyre dhe se gladiatorët kishin një konsum më të lartë të mineraleve.

“Pija e  hirit” cituar në literaturë ndoshta me të vërtetë ka ekzistuar. Hiri i bimëve është konsumuar dukshëm për të pasuruar trupin pas lodhjes fizike dhe për të nxitur shërimin më të mirë të kockave. Gjërat kanë qenë të ngjashme atëherë me atë që bëjmë sot – marrja e magnezit dhe kalciumit në formën tabletash, për shembull, pas tendosjes fizike. Kalciumi është thelbësor për ndërtimin e eshtrave dhe ndodhet kryesisht në produktet e qumështit.

Një projekt i mëtejshëm studimi është migrimi i gladiatorëve, të cilët shpesh vinin nga pjesë të ndryshme të Perandorisë Romake. Studiuesit shpresojnë se krahasimi i të dhënave të kockave të gladiatorëve me atë të faunës lokale do të zbulojë një numër dallimesh.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

October 2014
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031