Shkencë: Ecja

E Enjte, 23 Tetor 2014
Leave a comment

walkingGjendja shpirtërore mund të ndikojë mënyrën si ecim – rënia e shpatullave nëse jemi të pikëlluar; ecje sikur kërcejmë nëse jemi të lumtur. Tani shkencëtarët kanë treguar se kjo punon edhe anasjelltas  – duke i bërë njerëzit të imitojnë një mënyrë të lumtur apo të trishtuar të ecuri ata mund të ndikojnë gjendjen e tyre.

Dihet se gjendja shpirtërore afekton kujtesën. Klinikisht pacientët në gjendje depresive kujtojnë ngjarjet negative, veçanërisht ato në lidhje me veten e tyre, shumë më tepër se ngjarjet pozitive. Dhe kujtesa e keqe i bën ata të ndihen edhe më keq. Por nëse ky cikël thyhet gjendja depresive ndryshon.

Njeriu është kafshë shoqërore; si i tillë, është i aftë të marrë e të japë informacione nëpërmjet shprehjes së fytyrës, sjelljes dhe lëvizjeve të trupit. Zhvillimi i një kuptim më të mirë biologjik të trurit që përpunon stimuj – duke përfshirë informata nga vetë lëvizjet tona – mund t’i ndihmojë studiuesit të zhvillojnë inteligjencë artificiale më të mirë, dhe të mësojnë më shumë për veten në proces.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Rreth autorit

Rreth autorit

brainAstrit Lulushi shkruan a sjell njoftime mbi zhvillime në mjekësi, shkencë e fusha të tjera.

Të gjitha informatat në këtë blog jane vetëm për njohuri të përgjithshme dhe jo për zëvendësim të këshillave mjekësore dhe trajtimeve për kushte të veçanta shëndetësore, për të cilat ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj. Lidhje të jashtme website ofruar në këtë blog janë të destinuara për lehtësi sqarimi dhe vetëm për qëllime informative.

Kalendar

October 2014
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031